TCCC – TFC – zabezpečenie dýchacích ciest II.

Laryngeálne masky, tubusy alebo chirurgické zaistenie dýchacích ciest použijeme vtedy, ak sa nedá jednoduchšie zabezpečiť otvorené dýchacie cesty. V predchádzajúcej časti som písal o jednoduchom zabezpečení dýchacích ciest. Nie vždy je to však účinné a preto je treba pristúpiť k pokročilejším technikám a metódam.

Každá minúta, kedy postihnutý nemá dostupný kyslík znamená jeho nedostatok v tkanivách, čo má za následok ich odumieranie (najcitlivejší na nedostatok kyslíka je mozog).

To však automaticky neznamená, že z obavy zlyhania jednoduchších riešení máš ísť rovno na pokročilé spôsoby. Prečo?

Pokročilé metódy vyžadujú:

 • potrebné prostriedky
 • dlhšiu prípravu
 • viac času na realizáciu
 • dostatočný tréning a skúsenosti

Podľa stavu zraneného však môže byť použitie jednoduchších metód nerealizovateľné už na prvý pohľad. Vtedy je naozaj na mieste ísť rovno na pokročilé spôsoby.

Tréningom, vzdelávaním a skúsenosťami sa postupne naučíš, čo a kedy má zmysel použiť.

Zaujíma Ťa taktická medicína a chceš sa naučiť viac?
Vyskúšaj náš bezplatný kurz základov TCCC: https://onlineresponder.sk/
Prihlás sa na náš špeciálny 3-dňový kurz: https://respondacademy.sk/kurzy/tccc-tactical-combat-casualty-care-kurz-prvej-pomoci-special

Pokročilé zabezpečenie dýchacích ciest

V predchádzajúcej časti som písal o jednoduchých spôsoboch, ako zabezpečiť dýchacie cesty otvorené (mArche). Priechodné dýchacie cesty sú jednoznačný predpoklad k dýchaniu samotnému (maRche).

Pre rekapituláciu metódy môžeme rozdeliť nasledovne:

Základné spôsoby zabezpečenia dýchacích ciest

 • Záklon hlavy alebo vysunutie čeľuste
 • Uloženie do vhodnejšej polohy (napr. predklon v sede)
 • Uloženie zraneného do stabilizovanej polohy
 • Aplikácia nosného alebo ústneho vzduchovodu

Pokročilé spôsoby zabezpečenia dýchacích ciest

 • Použitie supraglotických pomôcok (napríklad i-Gel, King LTD)
 • Intubácia
 • Chirurgické zabezpečenie dýchacích ciest

Principiálne je úlohou týchto pomôcok jzaistiť dýchacie cesty tým, že nám cez trubicu prúdi vzduch. Keď si všimneš, svojim tvarom zabraňujú tomu, aby sa nám obsah žalúdka nedostal do pľúc, keďže v bezvedomí sa uvoľňujú svaly a zvierače.

Laryngeálne masky a tubusy

Pre použitie supraglotických pomôcok a laryngeálnych masiek je potrebné, aby bol zranený v bezvedomí. Prečo? Sám poznáš, že keď chceš vyvolať zvracanie, stačí si dať prsty do úst. Preto potrebujeme predísť dávivému reflexu a mať zarelaxované príslušné svaly a zvierače. Rozhodne sa chceme vyhnúť tomu, že zranený pri vedomí sa bude chcieť tejto “prekážky” v hrdle zbaviť alebo zaaspiruje obsah žalúdka.

Nezabudni masky a tubusy po umiestnení zaistiť a monitorovať funkčnosť!

i-Gel

TCCC Tactical Combat Casualty Care - CLS, Combat medic, Combat Lifesaver Airway management i-gel

i-Gel je jednorazový nástroj, ktorý sa veľmi jednoduchým spôsobom zavádza. Vyrába sa v rôznych veľkostiach, pred zavedením ho treba nalubrikovať, aby sa nám jednoduchšie zaviedol tam kam treba. Podľa odhadu hmotnosti zraneného použite relevantnú veľkosť!

TCCC Tactical Combat Casualty Care - CLS, Combat medic, Combat Lifesaver Airway management i-gel

i-Gel neobsahuje žiadne nafukovacie časti. Toto je výhodou hlavne pri evakuácii zraneného letecky, kedy vo vyšších nadmorských výškach pri zmene tlaku vzduchu môže pri nafukovacom balóniku prísť k poškodeniu dýchacích ciest (toto sa dá obísť malým trikom).

Keď sa podarí i-Gel zaviesť, nesmieš zabudnúť ho na mieste zaistiť, inak príde k jeho uvoľneniu a tým samozrejme nebude plniť to čo od neho očakávame.

King LTD

TCCC Tactical Combat Casualty Care - CLS, Combat medic, Combat Lifesaver Airway management laryngealna maska

King je ďalší spôsob zaistenia dýchacích ciest. Zavádza sa veľmi obdobným spôsobom ako i-Gel, ale na to, aby správne fungoval, potrebujeme nafúknuť vzduchový balónik.

Pred samotným zavedením teda okrem laryngeálneho tubusu si potrebujeme pripraviť gél a striekačku s natiahnutím vzduchu. Tu sa krátko vrátim k tomu, čo som spomínal vyššie.

S nadmorskou výškou sa mení tlak vzduchu. Ak máš dýchacie cesty zaistené týmto spôsobom a budeš evakuovať letecky, vytiahni vzduch z balónika, a balónik naplň vodou. Takže negatívum vieme týmto spôsobom obísť, len na to netreba zabudnúť.

Otestuj si funkčnosť balónika už pred zasunutím do pacienta.

Cric key

TCCC Tactical Combat Casualty Care - CLS, Combat medic, Combat Lifesaver Airway management CRIC

 

Môžeme byť v situácii, že predtým spomínané spôsoby zaistenia nám nefungujú alebo ich nemôžeme použiť. Napríklad vtedy keď sú dýchacie cesty popálené, opuchnuté alebo inak poškodené. Napriek tomu však potrebujeme dýchacie cesty zaistiť, pretože bez toho môže dôjsť k uduseniu.

Posledným riešením je chirurgické zaistenie dýchacích ciest. Predtým ako sa do takého niečoho pustíte si musíš vyhodnotiť, že žiadna jednoduchšia cesta nie je schodná.

Nevýhodou akéhokoľvek chirurgického zásahu v poli je to, že potrebujeme rezať, čo znamená možné komplikácie, vznik infekcie a podobne… Taktiež potrebujeme viac nástrojov a lepšie schopnosti a skúsenosti, aby sme to dokázali urobiť rýchlo a dobre. Bez dobrého osvetlenia je to veľmi ťažké. Podľa štatistík až 33% pokusov o cric v poli je neúspešných!

Prečítaj si aj ostatné články o taktickej medicíne:
TCCC (TACTICAL COMBAT CASUALTY CARE) – ÚVOD
TCCC – MARCHE A CARE UNDER FIRE
TCCC – TACTICAL FIELD CARE
TCCC – TFC – MASÍVNE KRVÁCANIE
TCCC – TFC – ZABEZPEČENIE DÝCHACÍCH CIEST I.
TCCC – TFC – ZABEZPEČENIE DÝCHACÍCH CIEST II.
TCCC – TFC – RESPIRÁCIA, DÝCHANIE

Kurzy TCCC CLS Tactical Combat Casualty Care

Ak chceš o téme TCCC Tactical Combat Casualty Care a poskytovaní prvej pomoci vedieť viac, odporúčame Ti zúčastniť sa niektorého z našich kurzov taktickej medicíny. Sú určené pre každého, koho zaujíma taktická medicína, práca ako Combat medic, Combat lifesaver a podobne.
Naučíme Ťs všetko dôležité, vyskúšaš si všetky postupy a zažiješ simulácie, ktoré Ti pomôžu zapamätať si a zvládať postupy aj v stresových situáciách.

Kurzy FPOS First Person on Scene / CFR Civilian First Responder

Chceš o poskytovaní prvej pomoci v bežnom civilnom vedieť viac? Zúčastni sa niektorého z našich kurzov FPOS alebo CFR.
Podobne ako kurzy TCCC aj tu Ťa naučíme všetko dôležité a zažiješ modelové situácie, kde si všetky postupy vyskúšaš.

Foto/video ilustračné.