Na zabezpečenie dýchacích ciest priamo nadväzuje dýchanie samostatné. Mať dostatočne okysličené telo totiž neznamená mať iba priechodné dýchacie cesty, na druhú stranu je ale jeho základom je mať možnosť prúdenia vzduchu, čo zabezpečujeme manažmentom dýchacích ciest pri písmene A v MARCHE postupe. Spôsoby ako na to som vysvetľoval v predchádzajúcich článkoch tu:
https://respondacademy.sk/tccc-tfc-zabezpecenie-dychacich-ciest-i/
https://respondacademy.sk/tccc-tfc-zabezpecenie-dychacich-ciest-ii/
Zaujíma Ťa taktická medicína a chceš sa naučiť viac?
Vyskúšaj náš bezplatný kurz základov TCCC: https://onlineresponder.sk/
Prihlás sa na náš špeciálny 3-dňový kurz: https://respondacademy.sk/kurzy/tccc-tactical-combat-casualty-care-kurz-prvej-pomoci-special
Respiration – dýchanie
Keď má zranený priechodné dýchacie cesty, je treba sa sústrediť na dýchanie. Problémy s dýchaním nemusia nastať okamžite a nemusia byť viditeľné hneď. Môžu prísť ako sekundárny problém napríklad pri zraneniach tlakovou vlnou po výbuchu, penetračných zraneniach (bodnutie, vstrel), tupých poraneniach alebo pádoch.
Ak vidíme jasné poranenia hrudníka budeme predpokladať postupný rozvoj problémov s dýchaním aj tenzný pneumotorax.
Na to aby si vedel identifikovať poranenia hrudníka, musíš ho aj dostatočne odhaliť. Hľadaj akékoľvek anomálie – krv, diery, modriny… Pri tom všetkom Ti môže napovedať tzv. “mechanizmus poranenia”.
Akonáhle nájdeš dieru, ktorá tam nemá čo hľadať, potrebuješ ju čím skôr zakryť, aby sa zabránilo vstupu vzduchu. Rana zároveň nemusí byť iba jedna, môže ich byť viac. Ak máme obmedzené prostriedky, začneme s krytím od najväčšej rany. Na prekrytie použi okluzívne krytie – najrýchlejšie použitím tzv. chest sealu.
Tenzný pneumotorax
Prečo je tenzný pneumotorax nebezpečný?
Zjednodušene povedané pri nádychu začne vnikať vzduch do tohto medzihrudného priestoru, a na postihnutej strane začne utláčať pľúcny lalok. Ten následne nemá v nádychu možnosť sa rozvinúť a dochádza k nedostatočnému okysličeniu krvi. S postupom času, pri neošetrenom pneumotoraxe sa vzduchu hromadí čoraz viac, pľúcny lalok prakticky kolabuje.
Druhý problém je, že vplyvom tlaku, ktorý nemá kam unikať začne byť utláčaná aorta a samotné srdce, čo vo finále končí jeho zlyhaním, šokom a pre pacienta smrťou.
Dekompresia pri tenzom pneumotoraxe
Prvou pomocou pri riešení tenzného pneumotoraxu je urobiť dekompresiu hrudníka. Na dekompresiu primárne používame špeciálnu dekompresnú ihlu 3,25 palca x 14G.
Kedy robiť dekompresiu hrudníka
Tak ako všetkého materiálu na misii, aj dekompresných ihiel máme obmedzené množstvo. Preto dekompresiu hrudníka ihlou rob až vtedy, ak sú neúčinné predchádzajúce pokusy, to znamená ak polohovanie pacienta nespôsobilo úľavu a zlepšenie dýchania, nepomohlo odlepenie rohu chest sealu, ani celkové odlepenie chest sealu.
Nezabudni samozrejme na monitoring pacienta aby si vedel, či úkon pomohol zlepšiť jeho stav!
Prečítaj si aj ostatné články o taktickej medicíne:
TCCC (TACTICAL COMBAT CASUALTY CARE) – ÚVOD
TCCC – MARCHE A CARE UNDER FIRE
TCCC – TACTICAL FIELD CARE
TCCC – TFC – MASÍVNE KRVÁCANIE
TCCC – TFC – ZABEZPEČENIE DÝCHACÍCH CIEST I.
TCCC – TFC – ZABEZPEČENIE DÝCHACÍCH CIEST II.
Kurzy TCCC CLS Tactical Combat Casualty Care
Ak chceš o téme TCCC Tactical Combat Casualty Care a poskytovaní prvej pomoci vedieť viac, odporúčame Ti zúčastniť sa niektorého z našich kurzov taktickej medicíny. Sú určené pre každého, koho zaujíma taktická medicína, práca ako Combat medic, Combat lifesaver a podobne.
Naučíme Ťs všetko dôležité, vyskúšaš si všetky postupy a zažiješ simulácie, ktoré Ti pomôžu zapamätať si a zvládať postupy aj v stresových situáciách.
Kurzy FPOS First Person on Scene / CFR Civilian First Responder
Chceš o poskytovaní prvej pomoci v bežnom civilnom vedieť viac? Zúčastni sa niektorého z našich kurzov FPOS alebo CFR.
Podobne ako kurzy TCCC aj tu Ťa naučíme všetko dôležité a zažiješ modelové situácie, kde si všetky postupy vyskúšaš.
Foto/video ilustračné.