Ako sa nestať číslom v štatistikách

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, či poznáte základné pravidlá, ktoré by vám pomohli správne reagovať v rôznych kritických situáciách alebo sa im v ideálnom prípade úplne vyhnúť?
Kritická situácia – to totiž nie je iba ozbrojený konflikt ako napríklad v susednej Ukrajine. Sú to aj situácie, ktoré sa môžu stať v bežnom živote a vo chvíľach, kedy by ste ich nečakali – v práci, v obchode, v doprave, škole… a áno, aj u vás doma… tam, kde sa cítite neohrozene.
Bohužiaľ, nie je to záležitosť vzdialených krajín. Medializované bezpečnostné incidenty sa odohrali už aj na Slovensku – útok v škole v Martine (Vrútkach) alebo na Bratislave (Obchodná, Zámocká…).
Ako sa bezpečné miesto zmení na nebezpečné?
Aj bezpečné miesto sa môže veľmi rýchlo zmeniť na nebezpečné príchodom jedinej osoby predstavujúcej hrozbu alebo vzniknutými okolnosťami, ktoré nemáte možnosť ovplyvniť.
V skutočnosti sa môžete stať vybraným cieľom len vďaka vlastnej nepozornosti alebo sa jednoducho na svojej dovolenke v zahraničí ocitnete “v nesprávnej chvíli na nesprávnom mieste”. Možno budete nutení brániť seba, svoju rodinu alebo blízkych, možno budete nútení čo najrýchlejšie opustiť ohrozený priestor, možno zostanete dlhší čas v prostredí, kedy budú nedostupné základné služby štátu.
Koľkokrát ste si napríklad pred zahraničnou cestou skontroloval odporúčania Ministerstva zahraničných vecí alebo u nás doma Polície SR?
Viete si dostatočne zodpovedať napríklad na tieto otázky?
- Som si naozaj istý že mne a mojim blízkym nemôže hroziť žiadne nebezpečenstvo?
- Aké informácie dobrovoľne zdieľam a mohol by ich niekto zneužiť?
- Viem dostatočne vyhodnotiť bezpečnosť miesta kde sa budem pohybovať?
- Ako si naplánujem pobyt, pracovnú cestu, dovolenku alebo aktivity v neznámom prostredí?
- Kam pôjdem keď zaznie siréna a čo si so sebou vezmem?
- Aké sú moje vlastné schopnosti pre prípad krízy?
- Nakoľko je pre mňa lepšie byť v čase krízy sám alebo ísť v skupine?
- … a takýchto otázok sa dá položiť desiatky, možno stovky.
Na našom workshope vám odovzdáme informácie, ktoré dokážete zužitkovať už v súčasnosti. Výrazne tak zvýšite svoje možnosti pri rôznych situáciách. Ukážeme vám, ako je dôležité urobiť si dôkladnú prípravu, vytvoriť si plány pre neočakávané udalosti a ako správne reagovať.
Zásady správania v kritických situáciach - Lektori

Vzdelávanie v oblasti taktickej medicíny absolvoval so špičkovými inštruktormi kurzov Timom Crantonom (Paramed), Radanom Doubravom (MedEvac), Vítom Kovářom (SOMT), Petrom Karmazínom (ÚVN Praha), Jaroslavom duchoňom (Elite Lhenice) a so slovenskými inštruktormi z 5. pluku špeciálneho určenia, Oliverom Valentovičom a Matejom Karlákom (AEM). V roku 2019 absolvoval intenzívny výcvik v rámci predĺženej starostlivosti o zranených v Iraku.
Vyštudoval odbor Zdravotnícky záchranár a v svojom vzdelávaní ďalej pokračuje štúdiom v odbore Urgentná zdravotná starostlivosť. Je členom Slovenského červeného kríža, dobrovoľného hasičského zboru a Asociácie samaritánov SR.

Marek je certifikovaný inštruktor svetovej federácie Krav Maga Global pre zásahové a bezpečnostné zložky (Law Enforcement Instructor) a hlavný inštruktor Asociácie Krav Maga Slovensko pre políciu a armádu. Taktiež je držiteľ Krav Maga Global licencie ako inštruktor Krav Maga pre civilnú sféru (Krav Maga Self Defense Instructor). Momentálne je držiteľom technického stupňa GRADUATE 5. Už vyše tri roky vedie vlastné tréningové centrum Krav Maga v Bernolákove.
Ďalšou vážnou hrozbou v súčasnosti sa stáva tzv “incident aktívneho útočníka”. Podobne ako pri terorizme, aj tu sa útočník násilnou formou snaží presadzovať svoje ciele. Niekedy sa jedná o špecifické útoky ako pomstu za udalosti z minulosti, “nevybavené účty” v komunite alebo v práci, niekedy ako prejav extémizmu alebo aj o spôsob, ako sa presláviť.
Ak k týmto hrozbám pridáme realitu súčasného spoločenského správania – sociálneho odcudzenia, nevšímavosti, nezáujmu alebo ignorovania hrozieb, útočníkovi sa otvára veľké množstvo príležitostí a dostatku času na realizáciu.
Nie tak dávno sme si mysleli, že sa to týka iba veľmi vzdialených krajín, kam sa v živote nevyberieme. Je rok 2023 a takéto udalosti sa už odohrali v Paríži, Londýne, Viedni a dokonca aj v Bratislave či Martine. Ešte stále sú Vaše pocity “mne sa to nikdy stať nemôže” rovnaké?
PARAMETRE PREDNÁŠKY:
- Dĺžka trvania: 2-3 hodiny
OBSAHOVÁ ŠTRUKTÚRA PREDÁŠKY:
- Bezpečnosť v bežnom živote
- Nebezpečenstvá zdieľania informácií
- Rutinné návyky a situačné povedomie
- Primárny spôsob reakcie – zamrznutie, útek, útok
- EDC – Every Day Carry
- Zásady obrany bez zbrane
- Rozdiel medzi bojovým športom, umením a sebaobranou
- Príprava na pobyt v zahraničí
- Analýza rizík a plánovanie
- Charakteristika kritických situácií
- Nepokoje, konflikty, kriminalita, incident aktívneho útočníka
- Príprava na evakuáciu – vybavenie a alternatívy
- Základné zásady prežitia – jednotlivci, skupiny, prostredie
ZÁUJEM O PREDNÁŠKU
