Bezpečnosť pri ceste do rizikových krajín

Čo by si mal vedieť, ak cestuješ do nebezpečných krajín?

Cestovanie do nebezpečných oblastí

Je veľa cestovateľov, či už turistov, dobrodruhov alebo pracovníkov, ktorí plánujú cestovanie do krajín, ktoré by sme z určitého uhla pohľadu mohli označiť za nebezpečné. Napríklad do krajín, ktoré sa nachádzajú na strednom východe, v Afrike, strednej a južnej Amerike a podobne.

Momentálne je síce cestovanie do zahraničia z dôvodu rozšírenia koronavírusu čiastočne obmedzené, základné pravidlá, ktoré uvádzam v tomto článku, sú platné všeobecne.

Nezáleží, či do takéhoto typu krajín budete cestovať za dobrodružstvom alebo kvôli pracovným povinnostiam. Je dobré vedieť určité zásady, ktoré Ti v prípade potreby pomôžu vyhnúť sa nepríjemnostiam alebo dokonca zachrániť život. Zváž preto všetky výhody a nevýhody cestovania do krajín, ktoré sú známe zníženou bezpečnosťou – či už z dôvodu terorizmu, prebiehajúcej alebo hroziacej občianskej vojny či vysokou kriminalitou.
Rozhodne zváž riziko, ktoré na Teba čaká ešte predtým, ako sa na cestu vydáš.

Cestovanie do nebezpečných oblastí

Detailne plánuj

Nezanedbávaj žiadnu časť prípravy. Čo najviac si naštuduj aktuálne informácie o:

  • cieli Tvojej cesty a možných trasách presunov
  • miestnych pomeroch
  • bezpečnostnej situácii
  • dostupných diplomatických misiách a ambasádach
  • zvykoch a kultúre v krajine

Využi nielen dostupné zdroje na internete, ale pokiaľ je to možné, získaj aj informácie od ľudí, ktorí reálne v danej oblasti sú alebo v nedávnej minulosti boli.

Sprievodca

Ak sa chystáš cestovať do nebezpečných alebo neznámych krajín, je veľkou výhodou mať skúseného partnera. Ideálne takého, ktorý spĺňa aspoň nasledovné predpoklady:

  • má v krajine potrebné kontakty
  • pozná do detailov situáciu, kultúru a zvyklosti
  • má analytické myslenie a dokáže využívať miestne zdroje
  • dokáže plánovať a v prípade potreby rýchlo nájsť alternatívne riešenia
  • ovláda zásady bezpečnosti a sebaobranu

Ak takéhoto človeka nemáš, skús osloviť firmu alebo agentúru, ktorá takéto služby poskytuje. Takéto firmy vedia pomôcť s celým zabezpečením a prípadne aj ozbrojenou ochranou po dobu pobytu.

Cestovanie do nebezpečných oblastí

Spojenie a komunikácia

Aj keď prítomnosť GSM signálu berieme ako úplnú samozrejmosť, v málo rozvinutých krajinách môže byť dostupnosť signálu pre mobilný telefón problematická.

Mestá alebo viac osídlené oblasti základné pokrytie mať budú, ale akonáhle sa dostaneš ďalej od civilizácie, bude bežný telefón z pohľadu využitia ako komunikačného prostriedku s okolitým svetom pravdepodobne nedostatočný. Samozrejme, stále ho budeč vedieť použiť napríklad na určenie pozície v teréne.

Zabezpeč si satelitný telefón, ktorý v prípade núdze môže byť jediným komunikačným prostriedkom v celej oblasti. Satelitným signálom pre sieť Iridium sú pokryté prakticky všetky kontinenty.

V prípade, že so sebou berieš iba svoj telefón alebo smartfón, mal by byť dostatočne robustný a odolný voči prachu či vode. Určite by mal mať čo najväčšiu výdrž baterky. Nezabúdaj ani na záložné zdroje pre napájanie či nabíjačku kompatibilnú so sieťovými rozvodmi v oblasti.

Cestovanie do nebezpečných oblastí

Dve peňaženky

Prísť o všetku hotovosť je nielen mrzuté, ale v oblastiach, kde sa nedostaneš k žiadnemu bankomatu, to môže znamenať, že sa legálne nedostaneš ani k základným potrebám na prežitie. Nebudeš si mať za čo kúpiť jedlo, zaplatiť za služby alebo lieky.

Používaj trik s falošnou peňaženkou. Namiesto toho, aby si pri sebe nosil plnú peňaženku s hotovosťou, rozdeľ si peniaze na viac miest a nos pri sebe falošnú peňaženku s malým obnosom. V prípade krádeže alebo prepadnutia ju môžeš vydať. Je lepšie prísť o malú hotovosť, ako o všetky peniaze, karty alebo doklady.

Cestovanie do nebezpečných oblastí

Tajné miesto na cennosti

Uchovávanie cenností na viditeľných miestach je nebezpečné. V zaostalých krajinách alebo krajinách tretieho sveta je často veľká chudoba, z ktorej pramení aj veľká kriminalita. Ak budeš na sebe viditeľne nosiť šperky alebo cennosti, ľahko sa tak môžeš stať terčom okradnutia alebo prepadnutia.

Toto platí aj na miestach ako sú hotely alebo iné formy ubytovania. Ak si bežne zvyknutý ukladať si v hoteli cennosti do izbového sejfu, bude to jedno z prvých miest, kde ich budú zlodeji hľadať. Vykradnutá hotelová izba je častá aj v civilizovanejších krajinách alebo dovolenkových destináciách.

Cennosti zároveň môžeš využívať aj ako alternatívne platidlo, takže v prípade krádeže by si prišiel aj o túto možnosť.

Cestovanie do nebezpečných oblastí

Solárne napájanie

Zmienil som už záložné zdroje, napríklad powerbanky. Aj tie však majú iba obmedzenú kapacitu. Môže sa stať, že budeš neplánovane mimo civilizácie a elektriny dlhší čas. Vtedy je viac ako vhodné, ak pri sebe budeš mať solárny panel, ktorý budeš používať na získanie energie zo slnka.

Fauna a flóra

Každá oblasť je špecifická výskytom rastlín alebo zvierat, ktoré sú nebezpečné. Ak máš naplánovanú cestu do divočiny alebo odľahlých miest, neočakávaj dostupnosť zdravotnej pomoci. Preto je dôležité vedieť, čo Ťa tam môže ohroziť. Veľa rastlín vám môže skomplikovať zdravotný stav aj pri dotyku. Mohlo by sa stať, že zostaneš uviaznutý na jednom mieste bez akejkoľvek možnosti presunu a len s veľmi obmedzenými zásobami. Jed rastlín, hmyzu či iných živočíchov dokáže vyradiť veľmi rýchlo.

Cestovanie do nebezpečných oblastí

Dôveryhodné osoby

Osobám, ktorým dôveruješ, oznám všetky plány a predbežné časy, kedy sa kde budeš nachádzať. Hlavne pri cestovaní. Dohodni si systém časových okien, v ktorých budeš podávať správy. V prípade, že nastane kritická situácia a nebudeš môcť byť v spojení, po dohodnutom počte “zmeškaných okien” by mali dokázať zabezpečiť pomoc.

Splynutie s davom

Snaž sa čo najlepšie zapadnúť a splynúť s miestnym obyvateľstvom. V mnohých krajinách je rozšírený multikulturalizmus a môžeš tak stretnúť ľudí rôznej rasy, pôvodu alebo etnika. Prispôsob sa a zožeň si miestne oblečenie (ak spĺňa potreby). Snaž sa byť čo najmenej nápadný, aby si už len svojou prítomnosťou nespôsoboval rozruch a nestal sa stredom neželanej pozornosti.

Cestovanie do nebezpečných oblastí

Zbraň na ochranu

Pre niekoho kontroverzná téma. Vzhľadom k predpisom bude zrejme problematické dopraviť vlastnú zbraň (ak ju vlastníš). Vo väčšine krajín nie je jednoduché získať zbraň legálnym spôsobom. V prípade, že máš právne ťažkosti s vydaním povolenia a nákupom, je najlepšie sa spriateliť s miestnymi obyvateľmi, ktorí môžu pomôcť si zbraň na ochranu zaobstarať. Starostlivo však zváž možné dôsledky!

Nikdy nevieš, kedy nastane najhorší scenár, ale v krajinách, kde je násilie rozšírené, musíš byť vždy pripravený chrániť sa. Hlavne v prípadoch, kedy by si prišiel o svojho sprievodcu, budeš odkázaný iba na seba.

Štastie praje pripraveným

Toto boli iba základné zásady, ktoré by si pri cestovaní do nebezpečných krajín mal dodržiavať. Čo by si určite nemal zanedbať, je získanie skúseností alebo tréning prežitia. Predsalen, keď už budeš v kritickej situácii, bude veľmi neskoro sa učiť. Ver tomu, že každá chyba, ktorej si mohli predísť, bude “bolieť”.

Ilustračné foto: Unsplash