Aký izraelský tlakový obväz si vybrať?

Izraelský tlakový obväz dnes patrí k odporúčanej výbave na zastavenie krvácania. Vieš ako si vybrať ten správny z množstva typov na trhu?

Tento typ obväzu sa postupne rozšíril z vojenskej oblasti aj do civilu. Dnes už patrí nielen k štandardnej výbave každého IFAKu vojenského personálu (Individual First Aid Kit), ale má ho vo svojej výbave každý First Responder. Osobne ho považujem po turnikete (škrtidlo na zástavu masívneho končatinového krvácania) za jeden z najdôležitejších prostriedkov pre zastavenie krvácaní.

Na e-shopoch ho najčastejšie nájdeš pod označením Israeli bandage a Emergency bandage, V našej hantýrke sa najviac udomácnil skrátený názov “izraelák”.

Izraelsky tlakovy obvaz Emergency bandage

Aký izraelský tlakový obväz vybrať?

Ak si otvoríš akýkoľvek lepší e-shop s prostriedkami pre medicínu, vybehne na Teba viacero typov a veľkostí izraelských obväzov. Vyššie som spomínal, že izraeláky sú rozšírené nielen v military oblasti, ale aj v tej civilnej.

Sú lepšie civilné verzie alebo tie vojenské?

Civilné vs. vojenské izraelské obväzy

V čom je rozdiel? Prakticky v ničom okrem… farby. Úplne rovnaké je vyhotovenie, pevnosť aj účinnosť. Do vojenského prostredia sú vzhľadom k potrebám preferované vojenské farby, čiže izraelák v šedom alebo zelenom obale nie je natoľko viditeľný.

Naopak v civilnom prostredí sú preferované farby, ktoré už na pohľad hovoria, že sa jedná o zdravotnícky materiál. Ideálna je teda biela s kontrastným popisom (viď napríklad obal na civilnom izraeláku je biely s červenými popismi) prípadne u niektorých prostriedkov výrazná, aby si vedel rýchlo identifikovať, kde sa nachádza na zranenom.

Izraelsky tlakovy obvaz Emergency bandage

Civilná alebo military verzia – obidva druhy majú všetky konštrukčné prvky:

  • vákuové balenie
  • vankúšik na prekrytie rany
  • tlakovú sponu (okrem FCP09T + modely od NARu)!!!
  • systém Stop&Go proti nechcenému odrolovaniu
  • sponu na zabezpečenie konca obväzu

Aký si teda vybrať a ktorý je najvhodnejší?

Pri výbere izraelského obväzu by si mal zohľadniť minimálne tieto dva faktory:

  • primárna oblasť použitia
  • transportné umiestnenie

S obidvomi totiž súvisí veľkosť obväzu. Ak chceš obväz nosiť na výstroji v IFAKu alebo púzdre minimalistických rozmerov, môže sa stať, že sa tam buď nezmestí vôbec alebo iba čiastočne.

To znamená, že nebudeš vedieť dostatočne tento pouch uzavrieť a bude sa Ti k materiálu dostávať znečistenie (prach, blato, špina, voda, …). Na druhú stranu akékoľvek výstrojné púzdro má limitovaný priestor, takže veľké balenie môže znemožniť umiestniť tam nejaký iný materiál.

Ak ho plánuješ nosiť vo svojom batohu, veľkosť balenia nebude hrať až také kritérium výberu. Počítaj však s tým, že sa k nemu dostaneš pravdepodobne pomalšie, ako keď ho máš v pouchi priamo na výstroji.

Izraelsky tlakovy obvaz Emergency bandage

Tréning a ostré nasadenie

Okrem originálnych izraelákov je dnes možné kúpiť aj kópie. Cena originálneho výrobku vychádza podľa typu v priemere 8 – 13€ v bežnej maloobchodnej cene. Čínske kópie dokážeš dnes kúpiť za tretinovú cenu. Ali ponúka dve najbežnejšie vyhotovenia, 4 a 6-palcovú verziu.

Pre nácvik techniky postačí aj takáto kópia, ale upozorňujem, že s ňou urobíš iba zopár tréningov. Oproti originálu (aspoň tie čo som mal k dispozícii) chýba stredové vlákno pre zabezpečenie proti nechcenému rozmotaniu a chabé pripevnenie tlakovej spony, ktorá vám odpadne po 4 – 5 použitiach – v závislosti od utiahnutia.

Porovnanie čínskej kópie s originálmi

Na reálne použitie, tak ako v prípade turniketov, rozhodne odporúčam IBA originálne výrobky. Spoľahlivosť v tomto ohľade musí mať absolútnu prioritu nad cenou! A keďže sa u izraelákov bavíme v rozdieloch jednotiek EUR, asi nie je dôvod šetriť, ak potrebuješ tento obväz použiť na reálne zranenej osobe.

Základné typy izraelských obväzov

Najbežnejšie sa stretneš so skráteným názvom FCP (First Care Provider) alebo druhým výrobcom NAR (North American Rescue), číselným a typovým označením. Najviac rozšírené pre bežné použitie sú 4 a 6-palcové verzie, v našej metrickej sústave ide teda 10 a 15 centimetrov. Označenia a veľkosti nájdeš na obale na týchto miestach:

Izraelsky tlakovy obvaz Emergency bandage

FCP01 (civilná verzia v bielom balení FCP03)
Počet vankúšikov: 1 (10x18cm)
Šírka: 10cm
Dĺžka: 3,7m
Poznámka: Najbežnejší rozmer používaný pre poranenia menšieho rozmeru. Ideálny na horné končatiny.

FCP02 (civilná verzia v bielom balení FCP06)
Počet vankúšikov: 1 (15x18cm)
Šírka: 15cm
Dĺžka: 3,7m
Poznámka: Väčšia šírka umožňuje jednoduchšie použitie napríklad na dolných končatinách.

FCP05
Počet vankúšikov: 2 (15x18cm + 15x10cm)
Šírka: 15cm
Dĺžka: 3,7m
Poznámka: Tento model obsahuje 2 samostatné krycie vankúšiky. Väčší je napevno a menší je možné posúvať. Ideálne použitie pri ranách, ktoré majú vstup aj výstup.

FCP09
Počet vankúšikov: 1 (30x30cm)
Šírka: 20cm
Dĺžka: 4,5m
Poznámka: Primárne určený na ošetrenie rán v abdominálnej oblasti. Tomu zodpovedá nielen veľkosť vankúšika 30 na 30cm ale aj dĺžka obväzu 4,5m pri šírke 20cm (8 palcov), čo zohľadňuje práve nutnosť obmotania okolo pása a veľkého krytia.

FCP09T
Počet vankúšikov: 1 (40x40cm)
Šírka: 20cm
Dĺžka: 5m
Poznámka: Najväčší izraelák pre použitie v abdomine. Oproti 09 (bez písmena T) má ešte väčšie vankúša aj šírku. Počíta sa s ním hlavne pri prekrytí výrezu čriev, preto je vankúš potiahnutý fóliou na udržiavanie vlhkosti. Tento obväz nemá tlakovú sponu!

 

Izraelsky tlakovy obvaz Emergency bandage

Zaujíma Ťa taktická medicína a chceš sa naučiť viac?
Vyskúšaj náš bezplatný kurz základov TCCC: https://onlineresponder.sk/
Prihlás sa na náš špeciálny 3-dňový kurz: https://respondacademy.sk/kurzy/tccc-tactical-combat-casualty-care-kurz-prvej-pomoci-special

Kurzy TCCC CLS Tactical Combat Casualty Care

Ak chceš o téme TCCC Tactical Combat Casualty Care a poskytovaní prvej pomoci vedieť viac, odporúčame Ti zúčastniť sa niektorého z našich kurzov taktickej medicíny. Sú určené pre každého, koho zaujíma taktická medicína, práca ako Combat medic, Combat lifesaver a podobne.
Naučíme Ťs všetko dôležité, vyskúšaš si všetky postupy a zažiješ simulácie, ktoré Ti pomôžu zapamätať si a zvládať postupy aj v stresových situáciách.

Kurzy FPOS First Person on Scene / CFR Civilian First Responder

Chceš o poskytovaní prvej pomoci v bežnom civilnom vedieť viac? Zúčastni sa niektorého z našich kurzov FPOS alebo CFR.
Podobne ako kurzy TCCC aj tu Ťa naučíme všetko dôležité a zažiješ modelové situácie, kde si všetky postupy vyskúšaš.

Foto/video ilustračné.